Doporučuji: Testy.mysteria.cz, HockeyPage.wz.cz

Jak postavit draka

Chcete si postavit draka? Tady Vám popíšu návod na výrobu. Sežeňte dvě laťky (dlouhé asi 1-2 metry, průřez 6x6mm, případně 10x10mm), nějaký provázek nebo pevnou nit, potahový materiál (balicí papír nebo sáček na odpadky - drak bude částečně odolný proti vlhkosti). Tento návod se vztahuje na jednoduššího draka, který má dobré letové vlastnosti a myslím že se mu říká "malajský".

Pro lepší pochopení návodu si prohlédněte obrázky.

Nejprve spojíme obě laťky. Ve dvou třetinách jedné uděláme 6mm žlábek, totéž můžeme udělat v polovičce druhé laťky, ale je nebezpečí že laťka může při létání prasknout. Obě laťky zasadíme žlábky do sebe, popřípadě spoj ovážeme provázkem a ten pak necháme volný asi 20-30cm, abychom na něj mohli později připevnit šňůru. Lištu, která je nyní přivázána v půli k druhé, na okrajích nařízneme nebo vyvrtáme dírky. Jimi provlečeme provázek a napneme laťku do tavru luku, aby okraje byli asi 15cm nad středem. Nyní nařízneme konce všech laťek asi 2-3mm příčně do hloubky a těmito zářezy protáhneme režnou niť a napneme ji. Základní kostru tak máme hotovou.

Odměříme si o něco větší balicí papír, aby zbylo i na ohyby. Potah umístíme pod kostru a po okrajích přehneme přes nit a zalepíme, přičemž papír příliš nenapínáme. V případě potahování "sáčkem" nejprve sáček upravíme do jedné vrstvy a tím zvýšíme jeho plochu, nyní mu dáme přibližný tvar draka, přehneme přes nit a zalepíme dobrým lepidlem nebo tenkou lepící páskou.

Nyní upevníme šňůru. V místě kde se střetávají laťky uděláme v potahu malinkatou dírku a protáhneme tudy provázky, které tam máme ze svazování lišt. K těmto provázkům přivážeme šňůru (pevná nit či lehký provázek). Na konec delší části osové lišty připevníme asi 1m dlouhý provázek a ten připevníme k šňůře, aby drak svíral při držení za šňůru se zemí úhel asi 30°.

Nakonec uděláme 3-5metrový ocas, nejlépe složený z "vějířků" vzdálených asi 20 cm od sebe a nakonec ocasu dáme střapec. Na vějířky použijte balicí papír.

Teď by měl drak být hotov. Nejprve vyzkoušejte ve výšce do 10m zda má dobré letové vlastnosti, a potom ho můžete vyslat do výšin. Hodně štěstí a trpělivosti při stavbě.

© ja.chytrak.cz 2005-2006. Zákaz kopírování obsahu stránek bez písemného svolení autora. Tento web je optimalizován pro Internet Explorer 6.0 a Mozilla Firefox.